Vybrali si výzvu, které se chtějí postavit

V roce 2015 na Summitu OSN o udržitelném rozvoji přijalo světa 193 členských států Agendu pro udržitelný rozvoj 2030. Ta obsahuje i 17 cílů udržitelného rozvoje (SDGs - Sustainable Development Goals). Země přichází s dohodou vymýtit světovou chudobu, dosáhnout genderové rovnosti a bojovat s klimatickými změnami. Česko je jedním ze států, který se zapojil.

SDGs ukazují svět, ve kterém chceme žít. Naši firemní partneři přicházejí s šesti výzvami. Co výzva, to problém, který vyzyvatel či dané odvětví potřebuje řešit. Co výzva, to cíl udržitelného rozvoje.

Projektové týmy

Na tomto místě vám budeme představovat týmy zapojené do 1. ročníku Akcelerátoru VŠEM.

THIS IS WHO I AM
The Social Media Network for Teenagers &Young Professionals

Jak bychom mohli zvýšit uplatnění mladých lidí (Generace Z a Young Millenials) na pracovním trhu?

Tento projekt (problem) bude řešit studentka Vysoké školy ekonomie a management – Petra Holíková, která žila a studovala několik let v Nizozemí, kde v rámci závěrečné stáže přišla na nápad vytvoření sociální networkingové sítě pro mladé lidi (především patřící do generace Z), kteří mají jiný pohled na svět a chtějí se na trhu práce uplatnit již od nízkého věku nebo rozběhnout vlastní byznys.

NÁVŠTĚVY POTMĚ
Sociální start-up nevidomých založený s pomocí vidících

Návštěvy POTMĚ jsou nový druh služby pro seniory, která řeší jejich samotu tím, že s nimi smysluplně trávíme čas. Unikátní jsme tím, že naši lidé jsou nevidomí a slabozrací. Vše je možné domluvit online na  navstevypotme.cz. Takže máte-li v rodině či okolí někoho, kdo by rád vzpomínal, povídal si nebo muzicíroval, prosíme, doporučte nás.

Návštěvy POTMĚ fungují pod hlavičkou Nadačního fondu Českého rozhlasu a mají ambici být do 2 let udržitelným sociálním podnikem.

GM /Pro lepší pohyb

Jak bychom mohli snížit počet dlouhodobých pracovních neschopností následkem nemoci pohybového aparátu, které mají zárodky již v dětství?

Jmenuji se Petr Hlinka a sestavil jsem tým lidí, kteří mají rádi pohyb a pracují s dětmi a sportovci. Jdeme po příčinách, proto se zaměříme na špatné zatížení pohybového aparátu, obezitu a nedostatečnou pohybovou aktivitu dětí a teenagerů. Budeme pracovat i na změně myšlení trenéru a učitelů, aby se nezaměřovali pouze na výkon, ale dbali také na funkční a zdravý pohyb. Pravidelný a správně vedený trénink převedeme i do podoby mobilní aplikace, která bude zvedat děti a teenagery ze židlí a nám umožní zpětně vylepšovat programy pro děti i trenéry.

Toucan

Jak bychom mohli dlouhodobě snižovat počet ztracených domácích mazlíčků elegantním řešením s šetrností k životnímu prostředí?

Jmenuji se Victoria Židková a díky vlastní zkušenosti ze ztráty nejlepšího kamaráda bych ráda uvedla na trh funkční a zároveň designové kšíry i vodítka pro domácí mazlíčky. Tento problém lze vyřešit zakomponováním GPS lokátoru do námi vyrobeného produktu. Výroba bude probíhat výhradně v České republice a převážně z recyklovaných materiálů tak, aby byly splněny základní vize společnosti. Tedy funkce, design a udržitelnost.

MOOQ. Designové cyklistické oblečení vyrobené v ČR.

Jsme MOOQ. Vyrábíme designové cyklistické oblečení, v České republice a z kvalitních evropských materiálů. Jízda na kole v našich dresech bude jedinečným zážitkem. Najděte si ten váš kousek na www.mooq.cz. Move.now

Farma na dlani

Česká republika je plná milovníků přírody, zdravého jídelníčku a chuti podpořit českou produkci. Už nikdy nepromeškáte žádnou příležitost ochutnat to nejlepší co daný kraj nabízí. Farma na dlani je mobilní a webová aplikace ke snadnému vyhledání farmářů, farmářských trhů, nákupu a prodeji farmářských potravin. Farma na dlani vám najde tu nejkratší cestu k vašemu oblíbenému medu, vajíčkům, zelenině či masu. Farma na dlani je marketingový nástroj, nový trh s potravinami. První marketingová agentura zaměřená pouze na farmáře a farmářské potraviny. 

Podívejte se, jak to funguje a stahujte do mobilu.

Kohoutková voda s příchutí do veřejných budov

Jak umožnit Čechům víc pít, a přitom produkovat méně plastu a zmenšit ekologickou stopu oproti baleným nápojům? 

Těší mě, jsem Alžběta Martincová studentka VŠEM a věnuji se výzvě od společnosti Delloite. 

Každý druhý Čech nedodržuje pitný režim! Fakt, který vyplývá z loňského výzkumu STEM. Pitný režim je důležitou součástí zdraví. V současné chvíli není snadný přístup k vodě ve veřejných budovách a prostranství. Mé řešení je návrh a výroba dávkovače kohoutkové vody do vlastních láhví a s volitelným množstvím ovocného sirupu. Uvažujeme i o možnosti sycení vody. Naučíme Česko pít dost, zdravě a udržitelně.

COTTONIA

Jak podpořit rozvoj ekologického pěstování bavlny na úkor nadále neudržitelného textilního průmyslu? 

Tímto problémem se zabývá projekt COTTONIA. Jeho cílem je vytvořit na trhu ekologických textilních materiálů z bio bavlny a s certifikací Oëko Tex Standard dostatečně velký podnikatelský subjekt, aby se zvýšila celková poptávka po surovinách používaných k jejich výrobě. Founder projektu je Michaela Černá, studentka Vysoké školy ekonomie a managementu. 

Clown's ring training crew

Projekt Míši a Martina pro ty, kteří chtějí vzdorovat nadváze a negativním vlivům dnešní uspěchané doby aktivním způsobem života. Specifický tréninkový plán a úzký kontakt s každým, kdo se přidá, to vše pod dohledem profesionálního týmu trenérů. Nejsou to jen tréninky, je to také o vzájemné podpoře a komunikaci lidí s podobnými zájmy a hodnotami. Vystoupit z komfortní zóny a chtít dosáhnout svých cílů. Přesně proto vzniká CRTC.

Be Alpaka

Co je špatně na dnešním textilním průmyslu a jak to změnit?
Projekt Be Alpaka si klade za cíl udělat z udržitelné módy mainstream, a tím pomoci ukončit současné ničení životního prostředí, životů lidí a našeho zdraví textilním průmyslem. Chceme využít prostředí mladých lidí a naučit je, aby přemýšleli o své spotřebě a rovnou jim nabídnout alternativu k tzv. fast fashion.

SmartQ

Jak přestat ztrácet čas ve frontách na úřadech? To řeší projekt SmartQ. Tatyana a Anastasia si kladou za cíl přenesení obrazovek s pořadovými čísly z úřadů v reálném čase na webové stránky či do mobilní aplikace ve vašich chytrých telefonech. Šetřete svou nejdražší komoditou, kterou je čas!

Farmbox

Projekt Farmbox se zabývá zkvalitněním životního prostředí ve městech, ochlazením a očistou vzduchu, pěstováním plodin, zadržováním dešťové vody a jejím následném využití pro farmboxy. Farmboxy a celý koncept tzv. urban gardening, jsou řešením pro vyloučené lokality podobně jako tomu je např. v LA, USA.

Kniha úspěchů

Často se v životě soustředíme na to, co se nedaří a co se nepovedlo. Kniha úspěchů je nástroj pro zapisování pozitivních momentů z prožitého dne. Je založena na výzkumech z pozitivní psychologie a díky pravidelnému budování všímavosti k pozitivním prožitkům pomáhá budovat optimističtější náhled na svět. Obsahuje také motivační citáty a články s tipy, jak dále zvýšit životní spokojenost a efektivitu. Projekt loni v červenci uspěl v crowdfundingové kampani na Startovač.cz a dnes je volně k zakoupení na internetu.

Jaké výzvy jsme v letošním roce vyhlásili?

Jak bychom mohli určovat a měřit ekonomický a sociální dopad sítí?

How might we enable scale-ups to grow by accessing the talent and measure the impact?


Jak bychom mohli zlepšit retenci studentů generace Z
a generace Alfa?

Jak bychom mohli zmírnit dopady změny klimatu a sucha na zdraví a kvalitu života lidí v Česku?


Jak bychom mohli zachránit tisíce promarněných životů na cestách?

Jak bychom mohli zlepšit životy lidí ve městech pomocí chytrých řešení?

Pomůžeš firmám, sobě
i tisícům dalším?